Jestem ze wsi i jestem z tego dumna.

środa, 28 maja 2014

Matczyne łzy czyli po deszczu zawsze słońce


Wszystkie siedliskowe prace przebiegają w letniej aurze, słońce pięknie opala ale też rozleniwia, a ciepłe wieczory zachęcają do nieformalnych spotkań towarzyskich z kuflem lub lampką w ręku. Ach jak ja kocham takie klimaty!
To nie do uwierzenia, że jeszcze ponad tydzień temu było tak :

Siedlisko było zabłocone i lekko podtopione. Lekko, dzięki opartej na doświadczeniach przodków mądrości przy wyborze miejsca na dom. Skrzętnie omijaliśmy wszystkie malownicze zakątki przy, nawet niewielkim ruczaju, o rzece nie wspomnę. Choćby działka płaska, foremna w pięknym otoczeniu i ze świetnym dojazdem- twardo NIE! Szanowny Małżonek podpuszczał sprzedających pytaniem o jakąś wodę w pobliżu- jeśli zaczynali zachwalać pobliską rzeczkę lub potoczek i jej krajobrazowe walory, był to pierwszy i ostatni kontakt. Wiemy czym to pachnie. Przez wiele lat mieszkaliśmy w górach i na własne oczy widzieliśmy niepozorne strugi, które po kilkudniowych deszczach zmieniały się w ryczące, niszczycielskie potwory, które demolowały okolicę. Mieszkamy teraz na takiej górze, że tylko biblijny potop może nas ruszyć.
Nie zmienia to faktu, że woda stała w każdym zagłębieniu, trawnik zmienia się w grzęzawisko, a grządki w błotniste bajoro. Są też straty w "ludności".
Jagusia jeden z deszczowych dni spędziła schowana w budzie dziwnie unikając naszego towarzystwa- żadnego powitalnego szczekania, skoków przy furtce. Tylko buda, smętna mina i unikanie wzroku. Dziwne ale uznałam, że nawet pies ma depresję w taką pogodę. Dopiero wieczorem zauważyłam, że brakuje jednej kury, więc chłopcy i Szanowny Małżonek wyruszyli z akcją poszukiwawczo-ratowniczą. Niestety kura w postaci sztywnych zwłok znalazła się w psim kojcu. Przypuszczam, że forsując ogrodzenie kurzego wybiegu w deszczu pomyliła się i wleciała do Jaguśki. A może "pomógł" jej wiatr. No, a pies jak pies myślał, że szalejąca za strachu i uciekająca kura to taka nowa zabawka. Niestety "zabawka" wyzionęła ducha wprawiając psa najpierw w osłupienie, a potem poczucie winy podsycane strachem przed karą.  Szkoda ślicznej kurzej czarnulki i szkoda Jagusi, której teraz robię psychoanalityczną kozetkę w celu przywrócenia dawnej pogody dycha. Tak oto zostałam kurzym grabarzem (nikt kury nie chciał zjeść, bo domowników się nie jada) oraz psim psychoanalitykiem.
  Dla równowagi odkryliśmy dwa licznie zasiedlone gniazdka na belkach pod dachem, więc ilość ptaków w siedlisku i tak wychodzi na plus.
 Dla podkreślenia prawie śródziemnomorskiej aury zrobiłam wielką przeprowadzkę dla doniczkowych olbrzymów, które przez większą część roku stoją przytulone do okna w salonie. Od dziś nastała wolność dla roślinek, a my zyskaliśmy taras w stylu, który mi kojarzy się z ulubioną Chorwacją, a w upalne dni daje miły chłodek i odpoczynek. Jak widać na zdjęciach nie tylko my lubimy z niego korzystać.


  Dla nas nastał właśnie czas rodzinnej fiesty na którą składają się różne imieniny i urodziny przeplatane dniami Matki, Dziecka i Ojca. Jednym słowem  jedna, długa niekończąca się impreza, a jeszcze przecież mamy zaplanowane spotkania z przyjaciółmi.

  Tradycyjnie dokładam wszelkich starań żeby być na występach moich dzieci, a szczególnie gdy jest to przedstawienie z okazji Dnia Matki. Kiedyś, zdarzyło mi się, że pechowy zbieg okoliczności uniemożliwił mi obejrzenie przedszkolnych jasełek syna. Gdy wreszcie dotarłam, niestety po fakcie, moje dziecko czekało w szatni spłakane i z trzęsącą brodą wyszeptało: "Dlaczego Cię nie było mamusiu, przecież wszyscy inni byli?"
Wtedy postanowiłam, że choćby nie wiem co, na występach muszę być ja lub Szanowny Małżonek. Jak na razie się udaje. Z niezmiennym wzruszeniem oglądam popisy maluchów, które niezmiennie, tak samo od wielu lat sprawiają, że zaczynam mieć oczy w mokrym miejscu. Już nawet przestałam udawać, że dziecięce występy wyciskają łzy z oczu i na salę wkraczam z zapasem chusteczek. W dzisiejszych bezpardonowych i twardych czasach ktoś może powiedzieć, że to tania ckliwość. Ja jednak wolę myśleć, że to matczyna miłość.
  Oczywiście matczyna miłość może przybrać formę przypominającą stosunek Dartha Vadera do Luke'a. Z tym, że to ja jestem po jasnej stronie mocy! Szczególnie po wywiadówce podsumowującej szkolne półrocze, która też doprowadza mnie do łez ale, tym razem, wściekłości. Wtedy nadciągają mroczne chmury i humory, a moi pogrążeni w edukacyjnych ciemnościach synowie żwawo podążają w stronę umysłowego oświecenia, poprawiając oceny, nadrabiając zaległości w pracach i zeszytach ćwiczeń. Gdzieś około końca roku powoli zaczyna wychylać się słońce. Czyli w zasadzie normalka- po deszczu zawsze słońce.

P.S. Dorzucam zdjęcia, które, chyba ze względu na rozmiar, nie chciały się załadować.
Taras na popołudniową kawę w relaksującym cieniu. Tym razem pięknie oświetlony porannym słońcem.

 

Dzieło mojego najmłodszego syna, który swoim przedszkolnym występem zniszczył mój staranny make-up:

2 komentarze:

 1. Jak dobrze znaleźć swoje miejse na ziemi:):)
  jak cudnie dostawać takie laurki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje miejsce jest zawsze tam gdzie autorzy laurek ;). Wtedy jest najpiękniejsze. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń